Logo
ÚVODINFORMACEO NÁSŠPERKYSW INFOZPŮSOB PLATBYDOPRAVAKONTAKTOBLÍBENÉ
Vyhledávání
Anketa
Nadpis ankety Dávám přednost
 
 
 
Zasílání novinek

Jak se vyrábí krystaly Swarovski?

Firma Swarovski využívá jako hlavní surovinu pro výrobu svých šperků a bižuterie křišťál. Existují dva druhy křišťálu – přírodní a průmyslový. V přírodě se vyskytuje jako bezbarvý minerál (tzv. horský křišťál). Jeho hlavní vlastností je tvrdost. Co se průmyslové výroby křišťálu týče, podařilo se průzračný křišťál vyrobit italským sklenářům v městečku Muran, a to až v 16. století. V té době ale nemohl být křišťál broušen, na to byl příliš měkký. Tvrdší křišťál vyrobili až čeští předkové Daniela Swarovského v 16. a 17. století. V dnešní době je průmyslově vyráběný křišťál používám nejčastěji a právě z něj vznikají šperky a bižuterie.

O křišťály byl čím dál větší zájem a díky tomu rostla i jejich průmyslová výroba. Rozšiřovala se nejen u nás, ale i ve Francii a Velké Británii.  Díky přidávání oxidu olovnatého dosáhli výrobci zlepšení optických vlastností křišťálu. Pro zajímavost: olovnatý křišťál obsahuje 24% tohoto oxidu a vysokoolovnatý křišťál 30%.

Oxid olovnatý způsobuje to, že jsou šperky s krystaly Swarovski dokonale čiré a překrásné. Pravdou je, že do Swarovski křišťálů se přidává o 2% oxidu olovnatého více, to znamená, že jeho obsah v tomto křišťálu je 32%. Krom toho jsou křišťály Swarovski ošetřeny chemickým nátěrem Xilion a díky němu se šperk více leskne i v horších světelných podmínkách.

Roku 1956 zdokonalila společnost Swarovski povrchovou úpravu křišťálů a vznikla tak Aurora Borealis. Projekt, na kterém pracoval i Christian Dior. Jedná se o takzvaný AB efekt, nejčastěji ho najdete na špercích s označením Crystal AB. Tento efekt zvyšuje lesk crystalu, a hází různé barevné odlesky a mění barvy.